Saturday, June 22, 2024
HomeLatestNews2023 UCI World Masters Track Cycling Championships - Day 1

2023 UCI World Masters Track Cycling Championships – Day 1

-

Larry Hickmott

Day 1 of the 2023 UCI World Masters Track Cycling Championships at Britain’s National Cycling Centre in Manchester kicked off on Saturday afternoon with Time Trials, Pursuits, Team Sprint and Scratch races on the velodrome and in all, there were 12 World Titles decided for both men and women in the many age categories. The most successful nation on the night was Great Britain with seven Gold medals with the other five Gold medals won by five different nations (Australia, Norway, Japan, USA & New Zealand).  A list of the podium results from the finals is below.

DAY 1 GOLD MEDALLISTS

Men’s Scratch Race 60-64 won by Britain’s Mike Twelves

– Men’s 55/59 Scratch Race: John Fiddies (Gbr) – Men’s 60/64 Scratch Race: Mike Twelves (Gbr) – Men’s 40/44 Time Trial: Yutaka Saraya (Japan) – Men’s 35/39 Time Trial: Matthew Meanwell (Gbr) – Women’s 60-64 Individual Pursuit: Lindsay Clarke (Gbr)

– Women’s Individual Pursuit 65-69: Beverley Anderson (Australia) – Women’s 55/59 Individual Pursuit: Janet Birkmyre (Gbr) – Women’s 50/54 Individual Pursuit: Penny Pawson (New Zealand) – Women’s 45/49 Individual Pursuit: Sonja Moi (Norway) – Women’s 40/44 Individual Pursuit: Mathilde Pauls (Gbr) – Women’s 35/39 Individual Pursuit: Charlotte Parnham (Gbr) – Men’s 65+ Team Sprint: USA (Headlass Sprinters)

RESULTS

Men’s Scratch Race 55-59

1. John Fiddies (Gbr)

2. Jens Bolme (Norway)

3. German Cassani (Argentina)

Men’s Scratch Race 60-64

Men’s Scratch Race 60-64
1. Mike Twelves (Gbr)
2. Andrej Zavbi (Slovakia)
3. Bjorn Anderson (Norway)

1. Mike Twelves (Gbr)

2. Andrej Zavbi (Slovakia)

3. Bjorn Anderson (Norway)

Men’s Time Trial 40-44

1. Yutaka Saraya (Japan)

2. Nathan Graves (Australia)

3. Itmar Esteban Herraiz (Spain)

Men’s Time Trial 35-39

1. Matthew Meanwell (Gbr)

2. Roberto Serrano Plowells (Mexico)

3. James Brightwell (Gbr)

Women’s Individual Pursuit 60-64

1. Beverley Anderson (Australia)

2. Paula Fisher (Gbr)

3. Penny Kingsland (Gbr)

Women’s Individual Pursuit 60-64

1. Lindsey Clarke (Gbr)

2. Deborah Coulls (Australia)

3. Karen Brooks (Gbr)

Women’s Individual Pursuit 55-59

1. Janet Birkmyre (Gbr)

2. Jayne Paine (Gbr)

3. 3. Carol Scott (Gbr)

Women’s Individual Pursuit 50-54

1. Penny Pawson (New Zealand)

2. Alison Winship (Gbr)

3. Christine D’ercole (USA)

Women’s Individual Pursuit 45-49

1. Sonja Moi (Norway)

2. Melani Dobbins (Gbr)

3. Monique Sniders (USA)

Women’s Individual Pursuit 40-44

Women’s Individual Pursuit 40-44
1. Mathilde Pauls (Gbr)
2. Alison Fobargue (Gbr)
3. Clarice Chung (Gbr)

1. Mathilde Pauls (Gbr)

2. Alison Fobargue (Gbr)

3. Clarice Chung (Gbr)

Women’s Individual Pursuit 35-39

1. Charlotte Parnham (Gbr)

2. Lucy Driver (Gbr)

Men’s Team Sprint (65+)

1. USA (Headlass Sprinters)

2. USA (Hammer Performance)

3. France

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here