Tuesday, November 30, 2021
HomeLatestNewsWorld Masters Track Championships Day 2 - 2 October

World Masters Track Championships Day 2 – 2 October

-

There were no less than thirteen titles decided on a busy day 2 of the UCI World Masters Track Cycling World Championships in Manchester on Sunday, October 2.


A big portion of them went to the British riders with five Golds whilst the USA were next with four and Australia and New Zealand next on two titles apiece. The Women’s Individual Pursuit was a popular event on the day with almost half the events (6) and there were many exciting close finals as riders gave it their all to grab a victory.

In the Women’s 35-39, Laurelea Moss of Australia (2.30.284) just scraped home ahead of Madeline Moore (GB, 2.30.476) to win that age category. Erin Glover of the USA won the bronze medal ride off in an almost equally tight final with Louise Haston (GB).

In the 40 –44 age category, it was a decisive win for Melanie Sneddon  (GB, 2.35.513) against Elodie Fourcade (Fra, 2.40.562) whilst in the other final for the bronze, Cheryl Fuller Muller (USA, 2.42.653) beat Peggy Series (Fra, 2.45.312).

The  45  – 49 age category was a win for New Zealand with Erin Criglington of New Zealand cruising to a victory (2.36.025) against the USA’s Laurel Green (2.40.693). There was a bronze medal for Britain in the minor final when Juliet Sprake (2.45.065) beat Sharee Faulkner  of Australia (2.49.596).

The next category, 50 –54, was a close one between experienced campaigners at the World Masters; London’s Jayne Paine and Janet Birkmyre with Paine getting the verdict. If the final for Gold was close, the one for bronze was a nail biter as Denmark’s Janni Bormann (2.35.083) saw off the strong challenge of Sally McKenna (Australia, 2.35.740).

There was more Gold for USA  in the 55 –59  age category as they had two riders racing for the rainbow jersey with Elizabeth Heller (43.279)  winning easily from compatriot Lillian Pfluke (2.50.871). The fight for the bronze was won Britain’s Christine Higgs (2.49.444), preventing a 1-2-3 for the USA as she beat another rider from the USA, this time Lorraine Jarvis USA, (2.52.045).

The final Women’s Pursuit on day 2, for riders 60 Plus, was won by Jan Palchikoff of the USA from Janine McKinnon of Australia with Finland’s Arja Scarsbrook beating Kathleen McCormac of GB for the bronze.

In other events, there was a new World Best for Gary Mandy of Australia as he won the Men’s Time Trial for 55 – 59 over a distance of 500 metres. Mandy recorded a time of 33.909 to see off his rivals bested by fellow Aussie Geoff Stoker with 35.191 whilst Carlos Daniel Zicavo of Argentina was next in in third with 35.424.

In the Men’s Time Trial for 60 – 64, there was a win from another rider from Down Under but this time New Zealand as Russell Scott (35.282) also recorded a new World Masters best time. He beat Britain’s Steve Cronshaw (35.296) by the narrowest of margins with the USA’s Richard Voss  in third 35.887.

There was another title for the sprinters in the Men’s Match Sprint (50 –54)  was concluded on day two with the semi finals and finals. Winner was Britain’s Philip  Houlton with two straights rides over Brian  Abers of the USA.  Third went to Thomas  Donohue of the USA who beat Britain’s Chris  Pyatt.

Switching back to endurance events, the men’s pursuit saw more medals decided with  Andrew Turner of GB (3.33.876) winning the 45-49 age category from Timothy Mulrooney of the USA (3.37.113).  Third was Russian Pavel Alekseev (3.37.820) beating Elliot Davis of GB (3.38.107).

The 40 – 44  age category in the men’s individual pursuit was won by Dean Phillips of the USA (3.28.108) from Britain’s Robert West (3.32.704) with Karl Baumgart of the USA (3.30.779) in third and Axel Boland of Holland 4th.

In the final of the men’s youngest category for the masters, 35  – 39, Britain’s Simon Wilson easily saw off South Africa’s Gert Fouche for the title whilst the bronze ride off was another British victory, this time for Alistair Rutherford who beat fellow Brit Will Bjergfelt.

The final set of medals awarded on day 2 was the Men’s Team Pursuit 65 Plus where a quartet from the USA (Paul Mack, Barry Messmer, Larry Wolff, Steven Worley) beat British team Graham Truelove, Dennis Knabe, Geoff Cooke and David Rutherford. The bronze went to another British team, Alistair Cameron, Steve Davies, Alan Forrester and Geoff Wiles.

GOLD MEDALS
Laurelea Moss AUS
Gary Mandy AUS
Philip  Houlton GBR
Jayne Paine GBR
Melanie Sneddon  GBR
Andrew Turner GBR
Simon Wilson GBR
Erin Criglington  NZL
Russell Scott NZL
Elizabeth Heller USA
Jan Palchikoff** USA
Dean Phillips USA
Boulder Orthopedics  Hammer Nutrition USA (Paul Mack, Barry Messmer, Larry Wolff, Steven Worley)

RESULTS

Female Pursuit 35 – 39

Finals

For 1st & 2nd Place
1 Laurelea Moss AUS 2.30.284
2 Madeline Moore  GBR 2.30.476

For 3rd & 4th Place
1 Erin Glover USA 2.32.944
2 Louise Haston GBR 2.33.531

Qualification
1 Laurelea Moss AUS 2.30.198 New World Masters Best Time
2  Madeline Moore GBR  2.31.238
3 Erin Glover USA 2.33.497
4 Louise Haston GBR 2.34.960
5 Clarice Chung  GBR 2.41.557
6 Charlotte Roberge CAN 2.46.007
7 Yvette Waterfall GBR 2.46.898
8 Charlotte Lison GBR 2.51.795
9 Kristy Howells GBR 2.58.961

Female Pursuit 40 –44 2000m

Finals

For 1st & 2nd Place
1 Melanie Sneddon  GBR 2.35.513
2 Elodie Fourcade FRA 2.40.562

For 3rd & 4th Place
1 Cheryl Fuller Muller  USA 2.42.653
2  Peggy Series FRA 2.45.312

Qualification
1 Melanie Sneddon GBR 2.38.037
2 Elodie Fourcade  FRA 2.39.519
3 Peggy Series FRA 2.43.811
4 Cheryl Fuller Muller  USA 2.44.765
5 Melanie Dobbins  GBR 2.46.325
6 Vlada Dekina  CAN 2.47.480
7 Mary Lorigan GBR 2.47.706
8 Melinda Symon AUS 2.49.372
9 Elisabeth Burns  GBR 2.49.462
10 Lisa Morgan  GBR 2.50.096

Female Pursuit 45  – 49 2000m

Finals

For 1st & 2nd Place
1 Erin Criglington  NZL 2.36.025
2 Laurel Green  USA 2.40.693

For 3rd & 4th Place
1 Juliet Sprake GBR 2.45.065
2 Sharee Faulkner  AUS 2.49.596

Qualification
1 Erin Criglington NZL 2.35.824
2 Laurel Green USA 2.40.836
3 Juliet Sprake GBR 2.43.986
4 Sharee Faulkner AUS 2.47.641
5 Carole Dick  GBR 2.49.281
6 Alison Lilley  GBR 2.49.747
7 Julie Scales  GBR 2.50.126
8 Gillian Anderson  GBR 2.53.070
9 Claire  Lee GBR 2.54.015
10 Monica Nevitt  USA  2.56.506

Female Pursuit 50 –54 2000m

Finals
For 1st & 2nd Place
1 Jayne Paine GBR 2.34.268
2 Janet Birkmyre GBR 2.35.290

For 3rd & 4th Place
1 Janni Bormann DEN 2.35.083
2 Sally McKenna AUS  2.35.740

Qualification
1 Jayne Paine GBR 2.31.595 New World Masters Best Time
2 Janet Birkmyre GBR  2.34.135
3 Janni Bormann DEN 2.34.476
4 Sally McKenna AUS 2.36.329
5 Orla Hendron  IRL 2.37.432
6 Alejandra Roca Satorres ESP 2.44.221
7  Amanda Chambers  GBR 2.45.727
8 Anna  Whitten AUS 2.47.430
9 Lindsay  Clarke GBR 2.47.929
10 Amanda  Akom RSA 2.50.727

Female Pursuit 55 –59

Finals

For 1st & 2nd Place
1 Elizabeth Heller USA 2.43.279
2 Lillian Pfluke USA 2.50.871

For 3rd & 4th Place
1 Christine Higgs GBR 2.49.444
2 Lorraine Jarvis USA 2.52.045

Qualification
1 Elizabeth Heller  USA 2.41.315 New World Masters Best Time
2 Lillian Pfluke USA 2.47.375
3 Lorraine Jarvis USA 2.50.096
4 Christine  Higgs  GBR 2.50.427
5 Karen Brooks  GBR 2.52.440
6 Susan Meinerz USA 2.55.248
7 Maria Isabel Leon Moncada MEX 2.57.781
8 Meg Mautner USA  2.59.088
9 Barbara Wiles GBR 3.05.418

Female Pursuit 60 Plus 2000m

Finals Result

For 1st & 2nd Place
1  Jan Palchikoff** USA 2.47.877
2 Janine McKinnon* AUS 2.54.900

For 3rd & 4th Place
1 Arja Scarsbrook** FIN 2.52.634
2 Kathleen McCormac* GBR 2.54.292

Qualification Result
1 Jan Palchikoff** USA 2.47.017
2 Janine McKinnon* AUS 2.49.348
3 Arja Scarsbrook**  FIN 2.51.195
4 Kathleen McCormac* GBR 2.53.362
5 Ilna Lemmer*  RSA 2.55.834
6  Jenni Nicholson* GBR  3.06.814
7 Gwynneth Rixon* GBR 3.08.257

Men’s Time Trial 55 – 59 (500m)
1 Gary Mandy AUS 33.909 New World Masters Best Time
2 Geoff Stoker  AUS 35.191
3 Carlos Daniel Zicavo ARG 35.424
4 Ferruccio Veschetti  ITA 36.223
5 Ivor Reid  GBR 36.243
6 Philippe  Vernet FRA 36.247
7 Guy Mansio  FRA 36.296
8 Benito Dazzan ARG 36.362
9 Phil McWilliam GBR 36.775
10 Vladimir Makeev RUS 36.820

Men’s Sprint 50 –54 Sprint

For 1st & 2nd Place
1 Philip  Houlton GBR 11.750 12.214
2 Brian  Abers USA

For 3rd & 4th Place
3 Thomas  Donohue USA 12.199 11.493
4 Christopher  PyattGBR

Semi Final

Heat A
1 Philip  Houlton GBR 12.043 12.271
2 Thomas  Donohue USA

Heat B
1 Brian  Abers USA 12.372 11.891
2 Christopher  Pyatt GBR 12.333

Men’s Time Trial 60 – 64
1 Russell Scott NZL 35.282 New World Masters Best Time
2 Steve Cronshaw GBR 35.296
3 Richard Voss  USA 35.887
4 Ray Gildea USA 36.390
5 Aron Seiken USA  36.501
6 Robert  Pelegrin USA 37.443
7 James Host USA 37.606
8 William Byatt  USA 38.042
9 Paul Sydenham  GBR 38.123
10 Gordon Patrick  AUS 38.254

Men’s Pursuit 45 – 49 3000m

Finals

For 1st & 2nd Place
1st  Andrew Turner GBR 3.33.876
2nd  Timothy Mulrooney USA 3.37.113

For 3rd & 4th Place
1st  Pavel Alekseev RUS 3.37.820
2nd  Elliot Davis GBR 3.38.107

Qualification
1 Andrew Turner GBR 3.29.981
2 Timothy Mulrooney USA 3.34.609
3 Pavel Alekseev  RUS 3.35.052
4 Elliot Davis  GBR 3.35.284
5 Jesper F Offersgaard DEN 3.35.634
6 Daniel R Del Barco  ARG 3.36.583
7 Bruno Redondo  FRA 3.37.352
8 Kenny Williams USA 3.38.494
9 David Ellis  GBR 3.40.987
10 Joseph Santaniello  USA 3.42.516

Men’s Pursuit 40 – 44  3000m

Finals

For 1st & 2nd Place
1 Dean Phillips USA 3.28.108
2 Robert West GBR 3.32.704

For 3rd & 4th Place
1 Karl Baumgart USA 3.30.779
2 Axel Boland NED 3.32.743

Qualification
1 Dean Phillips USA 3.25.730
2 Robert West  GBR 3.30.737
3 Axel Boland  NED 3.31.001
4  Karl Baumgart  USA  3.31.119
5 German Ariel Lopez  ARG 3.31.164
6 Ed Nicholson GBR  3.31.610
7 Jeromy Cottell USA 3.32.190
8 Jonathan Harris GBR 3.32.718
9 Jeremy Pile GBR 3.33.483
10 Nikalas Cook GBR 3.35.766

Men’s Pursuit 35  – 39  3000m

Finals

For 1st & 2nd Place
1 Simon Wilson GBR 3.23.519
2 Gert Fouche RSA 3.26.211

For 3rd & 4th Place
3 Alistair Rutherford GBR 3.30.203
4 Will Bjergfelt GBR 3.31.981

Qualification
1 Gert Fouche RSA 3.24.670
2 Simon Wilson GBR 3.25.285
3 Alistair Rutherford GBR 3.29.483
4 Will Bjergfelt  GBR 3.33.389
5 Nicholas English  GBR 3.34.159
6 Scott Burns  GBR 3.36.851
7 Zinedine Tahir  FRA 3.39.091
8 Julien  Muselet FRA 3.39.379
9 Juhani Tammisto  FIN 3.39.787
10 Bradley Sean Smith  RSA 3.41.855

Men’s Team Pursuit 65 Plus

Finals

For 1st & 2nd Place
1 Boulder Orthopedics  Hammer Nutrition USA
Paul Mack, Barry Messmer, Larry Wolff, Steven Worley

Caught in 3.15.283

2nd Bush Healthcare
Graham Truelove, Dennis Knabe, Geoff Cooke, David Rutherford

For 3rd & 4th Place
3 GB 1 65Plus 3.49.218
Alistair Cameron, Steve Davies, Alan Forrester, Geoff Wiles

4 Team 4MSM 3.52.742
Bob Barber, Dick Cubison, Robbie Duncan, Mervyn Wilson

Qualification Result
1 USA Boulder Orthopedics  Hammer Nutrition 3.43.351
Paul Mack, Barry Messmer, Larry Wolff, Steven Worley
** New World Masters Best Time (Not recognised by UCI)

2 Gbr Bush Healthcare 3.52.372
Graham Truelove, Dennis Knabe, Geoff Cooke, David Rutherford

3. GBr Team 4MSM 3.52.372
Bob Barber, Dick Cubison, Robbie Duncan, Mervyn Wilson

4. GBr 1 65Plus 3.53.833
Alistair Cameron, Steve Davies, Alan Forrester, Geoff Wiles

5. DEN Danish Masters 3.54.867
Svend Christensen, Steffen Munch Hansen, Bent Christiansen, John Larsen

6. GBr Shut Up Legs 4.23.908
Barry Ferguson, Brian Moat, Mike Wolstenholme, John Wynne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here