Sunday, December 5, 2021
HomeTrack LeaguesResultsWelwyn Track League 27 May 2011

Welwyn Track League 27 May 2011

-

Another well attended meeting and a good evenings racing among all the various categories.

Results

John McClelland notched up 3 wins in the Senior A group. There was a close finish in the Odds and Evens 10 lap Block Pursuit with the lead changing hands lap by lap until with 3 laps left the Evens held a slight lead, as the last lap started Alex Wise attacked alone from the ‘Odd’ group and as the teams crossed with half a lap remaining he was in with a chance but as the teams crossed their stations McClelland won by around 5 metres.

There were attacks galore in the 10 mile but none gained an advantage and the field was all together with 2 laps left at which point Tom Neale went for broke, built up a useful lead which diminished in the final lap as Mike Broadwith almost reeled him in.

Cameron Howard scored 3 wins in the Senior B group which will see him promoted for next weeks meeting.

In the Under 16 category Archie Wishart was on form winning the Devil and Block Handicap

James Parrish did well in the Under 14 category while Simon Bird was on good form in the 15 strong Under 8/Under 10/Under 12 group. The final 4 lap Handicap saw a close finish with Tom Durkin leading a group of 4 over the line. Handicap marks are adjusted throughout the meeting to enable all the riders to be in with a chance as the group covers a wide age range.

Senior A

10 lap Scratch
1 John McCLELLAND Agiskoviner
2 Trevor BURKE Finchley RT
3 Rob COX Cambridge CC

10 lap Block Pursuit
1 John McCLELLAND  Agiskoviner
2 Mike BROADWITH BC Private Member
3 Mark SMITH Welwyn

10 lap Points
1 John McCLELLAND Agiskoviner

2 Mike BROADWITH BC Private Member
3 Trevor BURKE Finchley RT

10 mile
1 Tom NEALE Spalding

2 Mike BROADWITH BC Private Member
3 John McCLELLAND Agiskoviner

Senior B

10 lap Scratch
1 Cameron HOWARD Welwyn Wheelers
2 Sam GILZEAN Welwyn Wheelers
3 Tim CHANDLER Welwyn Wheelers

10 lap Block Handicap
1 Cameron Howard Welwyn Wheelers

2 Ken ROESNER KINGS Lynn
3 Leigh MARMON CC Luton

Devil
1 Cameron HOWARD Welwyn Wheelers

2 Anthony MORRIS BC Private Member
3 Kevin MORGAN CC Luton

Under 16

5 lap Scratch
1 Chris Hodges Welwyn Wheelers
2 Archie Wishart Welwyn Wheelers

3 Bethany Hayward Welwyn Wheelers

Devil
1 Archie Wishart Welwyn Wheelers

2 Chris Hodges Welwyn Wheelers
3 Harry Bellars Spalding

Under 14/Under 16

5 lap Handicap
1 Archie Wishart Welwyn Wheelers

2 Harry Bellars Spalding
3 Ed Goater CC Ashwell

4 lap Block Handicap
1 James Parrish Lea Valley

2 Mitchell Powell Chelmer
3 Jordan Mooney Welwyn Wheelers

Under 14

4 lap Scratch
1 James Parrish Lea Valley
2 Jordan Mooney Welwyn Wheelers
3 Will Street Welwyn Wheelers

Devil
1 James Parrish Lea Valley

2 Mitchell Powell Chelmer
3 Will Street Welwyn Wheelers

Under 8/Under 10/Under 12

Devil
1 Simon Bird Lea Valley
2 Tom Street Welwyn Wheelers
4 Isabel Scott Welwyn Wheelers

3 lap Handicap  A
1 Alexi Edwards Welwyn Wheelers

2 Millie Gage Welwyn Wheelers
3 Will Davies Welwyn Wheelers

3 lap Handicap B
1 Simon Bird Lea Valley

2 Tom Durkin Welwyn Wheelers
4 Kathryn Anderson Welwyn Wheelers

4 lap Handicap
1 Tom Durkin Welwyn Wheelers

2 Isabell Scott Welwyn Wheelers
3 Alexi Edwards Welwyn Wheelers

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here