Tuesday, November 30, 2021
HomeTrack LeaguesReportsWelwyn Track League 20 May 2011

Welwyn Track League 20 May 2011

-

A good evening’s racing with the usual Senior A riders picking up most of the points.

 

The 10 lap Handicap saw the scratch group set off at a frantic pace and reeled in all the groups starting in front of them within 4 laps with Tony Gibb taking the win.

All attacks in the final 10 Mile failed to survive and with 10 laps remaining the pace increased breaking the field apart at the end John McClelland outsprinted Lewis Atkins with Trevor Burke close up in third spot.

The Group B events saw Ken Roesnor pick up two wins while Sam Gilzean opened up with a solid victory in the 10 lap Scratch event.

In the Youth events Colin Hodges did well in the Under 16s, Lucy Harper in the Under 14s and new comer Will Davies in the Under 12s.

Senior A
10 Lap Scratch
1 John McCLELLAND Agiskoviner
2 Tony GIBB Metaltek
3 Lewis ATKINS Orbea_
10 Lap Block Handicap
1 Tony GIBB Metaltek

2 John McCLELLAND Agiskoviner
3 Lewis ATKINS Orbea
10 Lap Points
1 Tony GIBB Metaltek

2 Tim READE Stevenage
3 Lewis ATKINS Orbea
4 Mark WILMOT Team Quest
10 mile
1 John McCLELLAND Agiskoviner

2 Lewis ATKINS Orbea
3 Trevor BURKE Finchley RT

Senior B
10 Lap Scratch
1 Sam GILZEAN Welwyn Wheelers
2 Colin HODGES Welwyn Wheelers
10 Lap Block Pursuit
1 Ken ROESNER Kings Lynn

2 Henry FARRELL Welwyn Wheelers
3 Colin HODGES Welwyn Wheelers
10 Lap Points
1 Ken ROESNER Kings Lynn

2 Leigh MARMON CC Luton
3 Sam GILZEAN Welwyn Wheelers
Under 16
5 Lap Scratch
1 Chris HODGES Welwyn

2 Jonathan CHAPMAN CC Ashwell
3 Archie WISHART Welwyn Wheelers
Devil
1 Archie WISHART Welwyn Wheelers

2 Chris HODGES Welwyn Wheelers
3 Ollie FENSOM Spalding

Points
1 Chris HODGES Welwyn Wheelers
2 Arche WISHART Welwyn Wheelers
3 Jon SJOLIN West Suffolk

Under 12, Under 14, Under 16
5 Lap Handicap
1 Archie WISHART Welwyn Wheelers
2 Dan MAYNARD Welwyn Wheelers
3 Jon CHAPMAN CC Ashwell

Under 14
4 Lap Scratch
1 Lucy HARPER Welwyn Wheelers
2 Jordan MOONEY Welwyn Wheelers
3 Will STREET Welwyn Wheelers
Devil
1 Lucy HARPER Welwyn Wheelers

2 Fran MORGAN-SLADER Lea Valley
3 Will STREET Welwyn Wheelers
3 Lap Handicap
1 Sam DOSSET Welwyn Wheelers

2 Rebecca MAYNARD Welwyn Wheelers
3 Jordan MOONEY Welwyn Wheelers

Under 8, Under 10, Under 12
Devil
1 Simon BIRD Lea Valley
2 Will RAYMOND Welwyn Wheelers
3 Tom STREET Welwyn Wheelers
3 Lap Handicap A
1 Will DAVIES Welwyn Wheelers

2 Tristan RAYNER CC Ashwell
3 Harry TOWNING Welwyn Wheelers
3 Lap Handicap B
1 Will DAVIES Welwyn Wheelers

2 Josie GRIFFIN Welwyn Wheelers
3 Tristan RAYNER CC Ashwell
4 Lap Handicap
1 Charles PAGE Hillingdon Slipstreamers

2 Will RAYMOND Welwyn Wheelers
3 Simon BIRD Lea Valley

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here