Tuesday, November 30, 2021
HomeYouth eventsReportsUK Schools Games Day 2 - 5 September 2009 - Boys

UK Schools Games Day 2 – 5 September 2009 – Boys

-

Boys Madison Results

Day 2 of the UK School Games competition saw two events against the clock – the Individual Pursuit and the Time Trial – and team work in the Madison.

 

Girls results and report

Boys 2000m Pursuit

Finals
Gold
Rob Lambton West Midlands 2:18.323
Silver Jonathan Dibben South 2:19.812

Bronze Owain Doull Wales 2:21.689
4th Oliver Rossi Eastern 2:22.690 50.459 31.360

Qualifying
1 Rob Lambton West Midlands 2:18.170
2 Jonathan Dibben South 2:20.267
3 Owain Doull Wales 2:22.611
4 Oliver Rossi Eastern 2:25.439
5 Jim Lewis Eastern 2:26.265
6 Scott Woodhead Yorkshire 2:26.761
7 Jordan Skinner Yorkshire 2:28.047
8 Jack Penrice North West 2:28.207
9 Declan Byrne West Midlands 2:29.683
10 Alex Minting East Midlands 2:29.997
11 Charlie Heffernan South East 2:30.751
12 Luke Boulton North West 2:31.293
13 Robbie Westwood Wales 2:31.321
14 Kyle Yates Scotland 2:32.187
15 Ashley Dennis South East 2:35.008
16 Sean Wheddon South 2:35.209
17 William Macke Central 2:35.868
18 Benjamin Bailey Central 2:37.509
19 Matthew Brennan Ulster 2:41.411
20 Nathan McLeer Ulster 2:42.332
21 Tom Arnstein Scotland 2:43.111
22 Tom Young East Midlands 2:44.606
23 Josh Moody North East 2:46.583
24 Joshua Teasdale North East 2:48.534

Boys 500m Time Trial

Gold John Paul Central 33.818
Silver James Berryman North West 34.657
Bronze Rob Lambton West Midlands 34.768
4 Jordan Hargreaves Yorkshire 35.650
5 Jonathan Dibben South 36.096
6 Tom Baker West Midlands 36.115
7 Edward Bird Eastern 36.523
8 Robbie Westwood Wales 36.675
9 Jack Penrice North West 36.717
10 Jack Wilson Ulster 37.201
11 Jim Lewis Eastern 37.348
12 Ben Green East Midlands 37.422
13 Tom Young East Midlands 37.588
14 Ashley Marshall Yorkshire 37.817
15 Benjamin Bailey Central 38.061
16 Sam Anstice South 38.223
17 Matthew Cross Wales 38.643
18 Ashley Dennis South East 38.765
19 Tom Arnstein Scotland 38.840
20 Nicholas Smith South East 40.142
21 Stuart McClusky Scotland 40.234
22 Mark Downey Ulster 41.483
23 Josh Moody North East 41.760
2
4 Joshua Teasdale North East 42.334

Boys Madison

Gold Eastern 12 points
Tom GALLACHER, Oliver ROSSI
Silver Wales 11 points
Owain DOULL, Matthew HAASE
Bronze East Midlands 9 points
Sam LOWE, Alex MINTING

4 Yorkshire 5 points
5 West Midlands 4 points
6 Scotland 3 points
7 North West -1 laps
8 South East -2 laps
9 Central -3 laps
10 North East -3 laps
11 Ulster -3 laps
12 South -6 laps

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here