Saturday, December 4, 2021
HomeYouth eventsReportsUK Schools Games Day 1 - 4 September 2009 - Girls

UK Schools Games Day 1 – 4 September 2009 – Girls

-

Like the Boys, a number of the Girls showed that they haven’t eased off after the National Youth Track Championships two weeks ago and are still putting in strong performances at the UK Schools Games in Newport this week.

 

Boys Report & Results

Lucy Garner (East Midlands) dominated the bunch races, taking the Scratch from Melissa Bury (North West) and Amy Roberts (Wales) and then dominating the Points race, taking victory from Emily Kay (West Midlands) – who was, unquestionably, the star of the National Championships – by 8 points. Amy Roberts again picked up Bronze, a further 3 points behind.

In the Sprints it was Harriet ‘Baz’ Owen (Central) who qualified fastest with a time of 12.557 seconds, ahead of Kay and Jessica Crampton (North West). In the final, though, it was Kay who added another Gold to her collection, with Owen taking the Silver. Crampton edged out Sarah Crowley of Wales to clinch the Bronze.

Girls Scratch

1 Lucy GARNER East Midlands
2 Melissa BURY North West
3 Amy ROBERTS Wales
4 Jess ANDERSON North West
5 Amy HILL Wales
6 Natalie HILL Central
7 Alice BARNES Central
8 Beth CRUMPTON West Midlands
9 Kimberly ENGLISH South East
10 Ellie GILHAM South
11 Hannah SHENTON Yorkshire
12 Sarah KING East Midlands
13 Hannah FERGUSON Scotland
14 Bethany HAYWARD Eastern
15 Stephanie HIGGS South
16 Bryony DARBON South East
17 Rebecca WOMERSLEY Yorkshire
18 Angela EGGLETON West Midlands
19 Claire OAKLEY Ulster
20 Eleanor CORKHILL Scotland
21 Mollie BAKER Eastern

Girls Points Race

1 Lucy GARNER East Midlands 20 points
2 Emily KAY West Midlands 12
3 Amy ROBERTS Wales 9
4 Amy HILL Wales 6
5 Beth CRUMPTON West Midlands 6
6 Natalie HILL Central 5
7 Melissa BURY North West 4
8 Ciara MULHOLLAND Ulster 3
9 Jess ANDERSON North West 1
10 Hannah SHENTON Yorkshire
11 Alice BARNES Central
12 Sarah KING East Midlands
13 Hannah FERGUSON Scotland
14 Rebecca WOMERSLEY Yorkshire -1 laps -20 points
15 Kate McCULLOUGH YOUNG Scotland -20
16 Esther COLMAN Eastern -20
17 Stephanie HIGGS South -20
18 Bryony DARBON South East -20
19 Mollie BAKER Eastern -2 laps -40 points

Girls Sprint

Qualifying 200m Time Trial
1 Harriet OWEN Central 12.557
2 Emily KAY West Midlands 12.769
3 Jessica CRAMPTON North West 12.791
4 Lucy GARNER East Midlands 13.045
5 Sarah CROWLEY Wales 13.223
6 Amy JACOBS South East 13.740
7 Eleanor CORKHILL Scotland 13.923
8 Ciara MULHOLLAND Ulster 13.984
9 Rebecca WOMERSLEY Yorkshire 14.021
10 Angela EGGLETON West Midlands 14.059
11 Bethany HAYWARD Eastern 14.233
12 Hannah SHENTON Yorkshire 14.266
13 Emily TRIMBLE East Midlands 14.405
14 Claire OAKLEY Ulster 14.495
15 Esther COLMAN Eastern 14.782
16 Kate McCULLOUGH YOUNG Scotland 14.820
17 Katie METALLI South 15.551

A Final
1 Emily KAY West Midlands 14.359
2 Harriet OWEN Central
B Final
3 Sarah CROWLEY Wales 13.123
4 Jessica CRAMPTON North West
C Final
5 Lucy GARNER East Midlands 13.570
6 Amy JACOBS South East
D Final
7 Ciara MULHOLLAND Ulster 14.081
8 Eleanor CORKHILL Scotland
E Final
9 Angela EGGLETON West Midlands 13.837
10 Emily TRIMBLE East Midlands
F Final
11 Rebecca WOMERSLEY Yorkshire 15.267
12 Esther COLMAN Eastern
G Final
13 Claire OAKLEY Ulster 14.676
14 Kate McCOLLOUGH YOUNG Scotland
H Final
15 Bethany HAYWARD Eastern 14.920
16 Katie METALLI South


17 Hannah Shenton Yorkshire



LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here