Commonwealth Games 2018- Day 3- Report

Men's Individual Sprint Qualifying Matthew Glaetzer continued to look unbeatable after his performance in  the Men's Keirin, qualifying with the fastest time and setting a new games record. Young Scotsman Jsck Carlin also posted a very good time with his GB teammate Phillip Hindes have a slightly disappointing performance for a rider

Commonwealth Games 2018 – Day 2 – Session 1

Women's Individual Sprint Qualifying   Stephanie Morton qualified with the fastest time setting a new games record, showing just how strong she really is at the moment. It was Englands Katy Marchant who was the big surprise, Marchant was one of the favourites for a medal but posted a disappointingly slow time in qualifying.

Commonwealth Games 2018 – Day 1

Women's B&VI Sprint Qualifying Qualifying A new World Record was set by favourites Sophie Thornhill and Helen Scott in qualifying, with Jessica Gallagher and Madison Janssen also recording an impressive time. 1 THORNHILL Sophie & SCOTT Helen ENG 10.609 2 GALLAGHER Jessica & JANSSEN Madison AUS 10.954 4 McGLYNN Aileen & HASTON Louise SCO 11.157 Finals It was

UCI TRACK CYCLING WORLD CUP 2017-18 V MINSK – DAY 1 – RESULTS

Women Team Pursuit Qualifying 1 United States (VALENTE Jennifer, CATLIN Kelly, DYGERT Chloe, GEIST Kimberly) 4:17.182 2 Italy (PATERNOSTER Letizia, BALSAMO Elisa, CAVALLI Marta, FRAPPORTI Simona) 4:24.240 3 Canada (COLLIER Devaney, COLES-LYSTER Maggie, ATTWELL Erin J, JUSSAUME Laurie) 4:31.761 4 Republic of Korea (KIM Youri, GU Sungeun, LEE Jumi, NA Ahreum) 4:33.107 5 Russian Federation (NOVOLODSKAYA Maria,

UCI Track Cycling World Cup 2017-18 III Milton – Day 2 – Results

Women Sprint Qualifying 1 VOGEL Kristina GER 10.796 2 BRASPENNINCX Shanne NED 10.953 3 HANSEN Natasha NZL 11.005 4 VAN RIESSEN Laurine NED 11.011 5 LEE Hyejin KOR 11.052 6 MARCHANT Katy GBR 11.094 7 STARIKOVA Olena UKR 11.170 8 GODBY Madalyn USA 11.192 9 KOBAYASHI Yuka JPN 11.219 10 WELTE Miriam GER 11.223 11 VERDUGO OSUNA Yuli MEX 11.225 12 CUMMING Emma NZL

Revolution Champions League 2017-18 – Round 1 London – Report

Sprinters 200m Time Trial 1 Gregory BAUGE FRA 10.096 2 Michael DALMEIDA FRA 10.208 3 Tom DERACHE FRA 10.305 4 Jamie ALEXANDER SCO 10.520 5 Carlo CESAR NED 10.541 6 Eion MULLEN IRL 10.649 7 Alastair FIELDING GBR 10.746 8 Dominic SUOZZI STC 10.846 9 Tom ROTHERHAM MAL 10.850 10 Joe CHRISTIANSEN STC 10.887 Round 1 Heat 1 1 Gregory BAUGE FRA 2 Dominic SUOZZI

UCI Track Cycling World Cup 2017-18 II – Manchester – Day 3

Women Sprint Qualifying 1 VOGEL Kristina GER10.651 2 VAN RIESSEN Laurine MPC 10.850 3 VOINOVA Anastasiia RUS 10.858 4 SHMELEVA Daria RUS 10.927 5 BRASPENNINCX Shanne NED 10.935 6 MAROZAITE Migle LTU 10.984 7 LIGTLEE Elis NED 11.000 8 STARIKOVA Olena UKR 11.073 9 TANG Mengqi CHN 11.143 10 GUO Yufang HBT 11.146 11 GODBY Madalyn USA 11.159 12 CALVO BARBERO Tania ESP 11.167 13

UCI Track Cycling World Cup 2017-18 II – Manchester – Day 2

Men Sprint Qualifying 1 LAVREYSEN Harrie NED 9.646 2 VIGIER Sebastien FRA 9.649 3 GLAETZER Matthew AUS 9.674 4 HOOGLAND Jeffrey NED 9.681 5 DAWKINS Edward NZL 9.718 6 MITCHELL Ethan NZL 9.734 7 KELEMEN Pavel CZE 9.743 8 HINDES Philip GBR 9.757 9 LENDEL Vasilijus LTU 9.772 10 RUDYK Mateusz POL 9.787 11 VYNOKUROV Andrii UKR 9.791 12 BUCHLI Matthijs BCC 9.827 13 CARLIN

UCI Track Cycling World Cup 2017-18 II – Manchester – Day 1

Women Team Sprint Qualifying 1 Germany (VOGEL Kristina, WELTE Miriam) 32.604 2 Russian Federation (VOINOVA Anastasiia, SHMELEVA Daria) 33.268 3 Netherlands (BRASPENNINCX Shanne, LAMBERINK Kyra) 33.319 4 Spain (CASAS ROIGE Helena, CALVO BARBERO Tania) 33.423 5 Holy Brother Cycling Team (BAO Shanju, GUO Yufang) 33.579 6 China (SONG Chaorui, TANG Mengqi) 33.588 7 Lithuania (KRUPECKAITE Simona, MAROZAITE Migle) 33.748 8

UEC European Track Cycling Championships 2017 – Qualifying

Men Team Pursuit Qualifying 1 FRANCE (DENIS Thomas, ERMENAULT Corentin, MAITRE Florian, THOMAS Benjamin) 3:58.060 2 ITALY (BERTAZZO Liam, GANNA Filippo, LAMON Francesco, SCARTEZZINI Michele) 3:58.720 3 RUSSIA (EVTUSHENKO Alexander, SHILOV Sergei, SOKOLOV Dmitrii, STASH Mamyr) 3:59.434 4 GERMANY (GROSS Felix, REINHARDT Theo, THIELE Kersten, WEINSTEIN Domenic) 3:59.730 5 DENMARK (JOHANSEN Julius, LARSEN Niklas, PEDERSEN Casper, VON