Results from the European Masters Track Championships 2009 – Day 1 – 27 July

Male 70+ 

European Best Time : Roland Crayford (GBR) Manchester(GBR), 2008 00:39.3
500m Time Trial – 2 Laps
1 Peter TRANBERG DEN 00:41.8
2 Brian DACEY GBR 00:42.1
3 Derek THURRELL GBR 00:42.3
4 Laurence RISSBROOK GBR 00:43.4
5 Neville BUSH GBR 00:43.8
6 John WYNNE GBR 00:44.5
7 Victor POSSEE GBR 00:44.6
8 Gordon JOHNSTON GBR 00:45.4
9 Wallace COLLINS GBR 00:45.6
10 Derek SMITH GBR 00:48.1

Male 65-69
European Best Time : Peter Smith (GBR) Manchester(GBR), 2008 00:39.5
500m Time Trial – 2 Laps
1 Geoff COOKE GBR 37.244 ER
2 Peter SMITH GBR 39.311
3 Roland ROLLEAU FRA 40.401
4 Barrie HARTLEY GBR 40.657
5 Guido LUPO ITA 41.261
6 Barry FERGUSON GBR 41.332
7 John MASON GBR 42.843
8 Mike WOLSTENHOLME GBR 43.779
9 Russ SNOWDON GBR 44.908

Male 60-64
European Best Time : ER : Geoffrey Cooke (GBR) Manchester(GBR), 2008 00:36.8
500m Time Trial – 2 Laps
1 Gerard Louis ROBERT FRA 00:36.2 ER
2 Geoff BRANDT GBR 00:38.6
3 Graziano PANTOSTI ITA 00:38.8
4 Sandy WALLACE GBR 00:39.4
5 Ian BELL GBR 00:39.8
6 Michel BRIAT FRA 00:41.1
7 Chris STREATHER GBR 00:41.2
8 Heinz BANDENER GER 00:41.4
9 Graham TRUELOVE GBR 00:41.6
10 Gerard VAN DEN ABELE FRA 00:41.6

Male 55-59
European Best Time : Gerard Louis Robert (Fra) Manchester(GBR), 2008 00:35.6
500m Time Trial – 2 Laps
1 Marc DANGLETERRE FRA 00:37.2
2 Terry CROMER IRL 00:37.4
3 Ian HUMPHREYS GBR 00:37.6
4 Steve DAVIES GBR 00:37.9
5 Bernhard KLUENDER GER 00:39.3
6 Rene GRIGNON FRA 00:39.7
7 Patrick SAMSON FRA 00:40.6
8 Martin BUSH GBR 00:40.8
9 Fabrizio FEDELE ITA 00:42.0

Male 50-54
European Best Time: Dave LeGrys (GBR) Manchester(GBR), 2008 00:34.5
500m Time Trial – 2 Laps
1 David LEGRYS GBR 34.864
2 Steve CRONSHAW GBR 36.161
3 David SMITH GBR 36.531
4 Mark ZASCHKE GBR 36.823
5 Keith WILLIAMS GBR 37.028
6 Didier RAMET FRA 37.154
7 James RUTHERFORD GBR 39.335
8 Ian KAY GBR 39.702
9 Ian MOORE GBR 39.851

Male 45-49 750m Time Trial – 3 Laps
European Best Time : Philippe Vernet (FRA) Manchester(GBR), 2008 00:50.7
1 Philippe VERNET FRA 50.96
2 Ivor REID GBR 51.04
3 Peter ETTLES GBR 52.793
4 Adrian DENT GBR 52.915
5 Martin STEPHENS GBR 53.14
6 Roberto DARDI ITA 53.243
7 Stephen CLAYTON GBR 53.935
8 Ian GREENSTREET GBR 54
9 Dominique SIOUL FRA 54.073
10 Simon SCHMIDT GBR 54.432
11 Trevor BURKE GBR 54.457
12 Brian FUDGE GBR 54.909
13 Iain YOUNG GBR 55.265
14 Eddy SOBIERALSKI GBR 56.475
15 Paul SWENARTON IRL 56.597
16 Sandor SZILAGYI HUN 57.185
17 Mark HOULDIN GBR 01:02.2

Male 40-44
750m Time Trial – 3 Laps
European Best Time: Ahcen Aggar (FRA) Manchester(GBR), 2008 00:51.3
1 Ahcen AGGAR FRA 00:51.0
2 John SAYSELL GBR 00:52.3
3 Timothy LAWSON GBR 00:52.4
4 Jean BENVENUTO Paul FRA 00:52.4
5 Jean MADERN Pierre FRA 00:53.0
6 Fabio ALBERTI ITA 00:53.0
7 Alberto VANZO ITA 00:53.1
8 Richard NORRIS GBR 00:53.9
9 Roisin KENNEDY IRL 00:54.3
10 Giuseppe RAVASIO ITA 00:55.2
11 Paul ASKEY GBR 00:56.5
12 Paul GITTINS GBR 00:57.4
13 Jean-Philippe MERET FRA 00:57.6
14 Brian COONAN IRL 01:05.7
15 Andrea SAVINI ITA 01:07.6

Male 35-39 1000m Time Trial – 4 Laps
European Best Time: Gwyn Carless (GBR) Manchester(GBR), 2008 01:09.2
1 Olaf SCHNAAR GER 01:08.9 ER
2 Adam ROBERTS GBR 01:09.9
3 Christos RANTOS GRE 01:10.5
4 Steven ROE GBR 01:10.7
5 Keith MEGHEN IRL 01:12.0
6 Marlon MONCRIEFFE GBR 01:12.5
7 Jason STREATHER GBR 01:12.7
8 Simon WARREN GBR 01:14.2

Male 30-34 1000m Time Trial – 4 Laps
European Best Time: Bruce Croall (GBR) Manchester(GBR), 2008 01:04.3
1 Bruce CROALL GBR 01:05.2
2 Ben ELLIOTT GBR 01:06.9
3 Vincent KERFOURN FRA 01:07.2
4 Jamie STREATHER GBR 01:11.1
5 Cristian BETTINELLI ITA 01:12.4
6 Miles STOVOLD GBR 01:12.4
7 Cyrille SANTERRE FRA 01:17.6

Women 30-39
Points Race (15Km – 60 Laps)
1 Christelle CHRISTELLE FRA 21pts
2 Sabrina SABRINA GER 19pts
3 Siobhan SIOBHAN GBR 15pts
4 Roisin ROISIN IRL 9pts
5 Anselma ANSELMA GER -8pts

Women 40-49
Points Race (12.5Km – 50 Laps)
1 Janet BIRKMYRE GBR 25pts
2 Petra KLUENDER GER 12pts
3 Christine HIGGS GBR 9pts
4 Cheryl OWENS GBR 7pts
5 Jayne PAINE GBR 2pts
DNF Heather SANDERSON GBR
DNF Arja SCARSBROOK FIN

Bush Healthcare Over 60’s Scratch Race
8Km – 32 Laps
1 Guido LUPO ITA
2 Heinz BANDENER GER
3 Michel BRIAT FRA
4 Dick CUBISON GBR
5 Paul MORPHET GBR
6 Neville BUSH GBR
7 Victor POSSEE GBR
8 John WYNNE GBR
9 Brian DACEY GBR
10 Douglas CONROY GBR @ 1 lap
11 Mike WOLSTENHOLME GBR @ 1 lap


Similar Articles